Fats Jazz Band

Swingový 9 členný orchester FATS JAZZ BAND založil v roku 2011 Ladislav Fančovič, jeden z najlepších súčasných slovenských klaviristov. Fats Jazz Band – sedem hudobníkov a dvaja speváci – hrá originálnu štýlovú swingovú hudbu, ktorá Vás unesie do iného sveta, rozprúdi krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.

Repertoár tohto bandu, ako už jeho samotný názov napovedá, je založený primárne na autentickej interpretácii skladieb z pera Thomasa „Fats“ Wallera, ktorý bol jednou z ústredných postáv amerického jazzu v 30-tych a 40-tych rokoch minulého storočia. Fats Jazz Band však pretavuje do svojej interpretácie aj vplyvy ďalších osobností jazzovej scény tohto obdobia ako boli Louis Armstrong, Teddy Wilson, Lester Young, Billie Holiday, Clarence Williams, Mildred Bailey, Pat Flowersa ďalší.

Členovia tohto bandu sú etablovaní slovenskí hudobníci, ktorí pôsobia v popredných orchestroch a big bandoch ako Slovenská filharmónia, Gustav Brom Big Band, Matúš Jakabčic Big Band, Bratislava Hot Serenaders či Orchester Slovenského národného divadla. Všetci dlhoročne úspešne pôsobia aj ako sólisti na jazzovej scéne.

V roku 2012 vydal Fats Jazz Band svoje debutové CD …IN FATS WALLER’S RHYTHM…, ktoré unikátnou rekonštrukciou autentických dobových nahrávok legendárneho amerického klaviristu, skladateľa a entertainera Thomasa „Fats“ Wallera z rokov 1928 až 1943. Orchester získava aranžmány týchto energiou nabitých skladieb prostredníctvom transkripcie – odpočutím noty po note z nahrávok s následným notovým zápisom – o ktoré sa pracne stará bandleader Ladislav Fančovič. Pri nahrávaní sa chcel orchester čo najviac priblížiť autentickému zvuku, preto pri nahrávkach neboli použité žiadne overdubbingy a hudobníci pri nahrávaní používali dobové nástroje, aby dosiahli mäkkú podmanivú farbu aranžmánu.

Toto CD by nebolo možné vydať bez finančnej podpory Americkej ambasády na Slovensku, MUDr. Miroslava Mikolášika, poslanca Európskeho parlamentu a módnej značky Otto Berg, ktorá je dvorným módnym salónom orchestra. V novembri 2012 sa Fats Jazz Band zúčastnil súťaže Nové tváre slovenského jazzu, kde získal cenu za najlepšiu cena za kolektívnu štýlovú interpretáciu.