Cigánski Diabli

Cigánski Diabli“ je názov jedinečného zoskupenia hudobníkov, ktorí od roku 1991 dokázali to čo sa v strednej Európe málokomu podarilo. Ich skladby s nadšením po celom svete počúvajú tak tisícky oddaných fanúšikov ako aj odborní kritici. Virtuózne husľové sóla primáša Štefana Banyáka, strhujúce výkony cimbalového kúzelníka Ernesta Šarköziho, krásne farby tónov violončela jeho manželky Silvie, klarinetové majstrovstvo Zoltána Grunzu a skvelá rytmicko harmonická súhra celého orchestra sú zárukou tých najkvalitnejších hudobných predstavení.

„Cigánski Diabli“ prinášajú originálne diela, odvážne aranžmány, neobvyklé hudobné kombinácie a nový imidž. Tradíciu obohatili svojimi sólovými hudobnými projektami, spoluprácou so symfonickými orchestrami, s rakúskym klavíristom Paulom Guldom v projektoch „Haydn alla Zingarese“ a „Liszt-Roma Rhapsody“ a taktiež aj so svojimi poslednými CD nahrávkami ( „Dobré časy“ , „Adagio-Furioso“ a „Carmen“) v ktorých klasické skladby napr. od T.Albinoniho, J.Haydna, N.Paganiniho, J.Brahmsa, P.Sarasateho, A.Dvořáka, G.Bizeta…majstrovsky prepojili s ostatnými hudobnými žánrami – džezom, etnom, flamencom, cigánskou hudbou a doplnili ich o neobyčajné rytmické a harmonické zmeny obohatené vynimočnou virtuozitou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou umeleckého prejavu „Cigánskych Diablov“.

Orchester koncertoval na 5 kontinentoch a v 35 štátoch sveta – USA, Austrália, Kanada, Japonsko, Čína, Južná Kórea, Mexico, Egypt a takmer v celej Európe. Z významných koncertných pódií, na ktorých orchester koncertoval treba spomenúť – Berlínsku filharmóniu, Komische Oper-Berlín, Kozerthaus-Berlín, Royal Opera House-Londýn, Hans Max Saal-Mníchov, Smetanova síň-Praha, Konzert und Kongressaal-Luzern, Concert Hall-Melbourne, Goldener Saal-Musikverein-Viedeň, Is Sanat Hall-Istanbul, Palác Kultúry -Novosibirsk… Orchester vystupoval na mnohých významných hudobných festivalov ako sú: BadKissinger Sommer, Beethovenfest Bonn, David Oistrach festival Pärnu, Liszt festival Raiding, Euroclassic Pirmasens, World Arts festival Jeju, v máji v roku 2012 koncertuje na festivale – „Pražské jaro“…

Orchester spolupracuje s mnohými poprednými symfonickými orchestrami, dirigentami, spevákmi a inštrumentalistami rozličných hudobných žánrov – Gipsy Kings (video), Paul Gulda & Viedenské sláčikové kvarteto, Cyperský symfonický orchester – Nicosia, Filharmónia B.Martinu – Zlín, Moravská Filharmónia – Olomouc, Štátna Filharmónia – Košice, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu – Bratislava.

„Cigánski diabli“ sú odbornou verejnosťou považovaný za jeden z najlepších orchestrov v kategórii Etno a World Music na svete a je veľmi priaznivo prijímaný aj širokou verejnosťou, doma aj v zahraničí , o čom svedčia pozvánky na festivaly -Sziget fesztivál Budapešť, Mondial des cultures Drummondville, Khamoro Praha, Festival de Martigues a taktiež desiatky tisícov predaných CD-nosičov , ktoré dosiahli 3 zlaté a 2 platinové ocenenia a v roku 2000 od Slovenskej hudobnej akadémie prevzali 3x cenu Grammy – za Najlepší orchester, Najlepší album a Najlepší interpret.

Ocenenia

  • 2008 – Ocenenie Žena roka v oblasti kultúry pre Silviu Šarköziovú
  • 2008 – Zlatá platňa za album Dobré časy
  • 2007 – Zlatá a Platinová platňa za album Diabolské Vianoce
  • 2007 – Zlatá a Platinová platňa za album Cigánski diabli
  • 2000 – 3 ocenenia Grammy od Slovenskej hudobnej akadémie
  • 1998 – Najlepší cigánsky orchester na svete (medzinárodný festival v Ciechocineku – Poľsko)

Kúpiť skladby v iTunes
Vypočuť ukázky skladieb